ایران, سمنان
لوله پلیکا چیست و چه مزایایی دارد؟ – یگانه سازان کومش ❤️

لوله پلیکا چیست و چه مزایایی دارد؟ – یگانه سازان کومش ❤️

امروزه در صنایع مختلف به ویژه ساختمان سازی از لوله ها استفاده زیادی می‌شود. لوله ها انواع مختلفی دارند که هرکدام با توجه به جنس مواد اولیه برای کار خاصی مناسب هستند. مثلا از لوله برق خم سرد برای سیم کشی ساختمان ها استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره لوله پلیکا به صورت کامل به شما توضیح دهیم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لوله پلیکا چیست؟

لوله هایی بسیار سبک، با مقاومت بالا و خاکستری رنگ هستند که در صنایع ساختمان سازی برای انتقال آب و سایر سیالات استفاده می‌شوند. این لوله ها اولین بار توسط شرکتی به نام پلیکا تولید شد. این شرکت از مواد UPVC برای تولید لوله ای محکم و مقاوم استفاده کرد. عده ای از مردم فکر می‌کنند که پلیکا نام مواد به کار رفته در این نوع لوله هاست؛ اما باید بدانید که پلیکا در حقیقت نام اولین شرکت تولید کننده لوله پلیکا می‌باشد.
طبق آمار حدود 90 درصد از ماده UPVC در جهان توسط فرآیندهایی مانند قالب گیری تزریقی و اکستروژن، به محصولات مورد نظر تولید کنندگان تبدیل می‌شود. بیشترین UPVC تولید شده در این فرآیندها نیز صرف تولید لوله های پلیکا و لوله برق خم سرد می‌شود.

انواع لوله پلیکا از نظر مقاومت

به طور کلی این نوع لوله ها به سه دسته ضعیف، نیمه قوی و قوی تقسیم می‌شود که به معرفی هرکدام از آنها می‌پردازیم:
  • لوله پلیکا ضعیف: این لوله ها کمترین ضخامت و کمترین قیمت را در مقایسه با انواع دیگر دارد. این لوله ها برای کارهایی مانند تهویه و انتقال آب باران بسیار مناسب هستند. در کارهایی از این لوله ها استفاده می‌شود که فشار زیادی به لوله وارد نشود.
  • لوله پلیکا نیمه قوی: این نوع لوله ها برای انتقال آب و فاضلاب ساختمان ها و مجتمع ها بسیار پر کاربرد هستند. ضخامت این لوله ها در مقایسه با لوله های ضعیف بیشتر است.
  • پلیکا قوی: این لوله ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند؛ به عنوان عایق کابل برق استفاده می‌شوند. همچنین لوله های پلیکا قوی انتخابی بسیار مناسب برای انتقال اسیدها و بازهای قوی می‌باشد. از این نوع لوله همچنین می‌توان برای آبیاری زمین های کشاورزی و انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد.

مزایای لوله پلیکا

مزایای لوله پلیکا

این لوله ها با توجه به کیفیت ساخت و جنس مواد اولیه، مزایای فوق العاده ای دارند. مهم ترین مزایای این لوله ها عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی

کاربرد این لوله ها به گونه ای است که در زیر زمین و در دیوار نصب می‌شوند و دائما با مواد فرسایشی در ارتباط هستند. اما مقاومت خوب آنها در برابر فرسایش و خوردگی، سبب می‌شود تا در گذر زمان مشکلی برای این لوله ها به وجود نیاید.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

برخلاف لوله های فلزی و آهنی، لوله پلیکا در برابر مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی دارد. این نکته را باید بدانید که برای حفظ سلامت آب نوشیدنی داخل لوله ها، موادی مانند کلر را به آن اضافه می‌کنند. لوله های پلبکا به دلیل پلیمری بودن، از ترکیب ماده شیمیایی با دیواره لوله جلوگیری می‌کند. در نتیجه آبی که به دست مردم می‌رسد سالم تر خواهد بود.

سبک بودن

لوله های فلزی وزن بسیار زیادی دارند. از این رو جا به جایی و نصب آنها بسیار دشوار است. اما حمل و نقل لوله های پلیکا به دلیل وزن پایینی که دارند؛ بسیار راحت است. همچنین نصب این لوله ها نیز در مقایسه با لوله های فلزی بسیار راحت تر است.

نسوز بودن

یکی دیگر از مزیت هایی که باعث شده تا استفاده از این محصول به اوج خودش برسد؛ قابلیت نسوز بودن لوله پلیکا می‌باشد.

عایق حرارتی‎

این لوله ها گرما را از خود عبور نمی‌دهند. به همین خاطر می‌توانند امنیت سیم های برق و مخابراتی را تامین کنند.

تحمل وزن زیاد

تحمل وزن بالای این محصول باعث شده است تا از آن در صنعت ساختمان سازی به شدت استفاده شود.

کاربردهای لوله پلیکا

کاربرد لوله پلیکا

امروزه لوله پلیکا با ویژگی های مزایای بسیار زیادی که دارد؛ توانسته است نیاز بسیاری از صنایع را برطرف کند. امروزه صنعت ساختمان سازی بدون وجود این نوع لوله بی معنی است. همچنین باید بدانید که این نوع لوله به شدت در کارگاه های صنعتی استفاده می‌شود. از مهم ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده در در ساختمان سازی

لوله پلیکا در صنعت ساختمان سازی به شدت استفاده می‌شود. امروزه بدون وجود این نوع لوله ها، ساخت و ساز غیر ممکن است. از این لوله در ساختمان سازی برای سیستم آب و فاضلاب، سیستم هواکش، انتقال آب باران از طریق ناودان، پوشش دهی به کابل های تلفن و برق و غیره استفاده می‌شود.

استفاده برای آبرسانی شهری و روستایی

از این لوله برای انتقال آب از منبع اصلی به منازل روستایی و شهری استفاده می‌شود. یکی از مزایای شاخصی که این لوله در این زمینه دارد این است که تاثیری روی مزه آب نمی‌گذارد.

آبرسانی تحت فشار

روش های زیادی برای آبیاری زمین های کشاورزی وجود دارد. یکی از این روش ها، سیستم آبیاری تحت فشار است. این نوع آبیاری به کمک لوله های پولیکا می‌توانند به بهترین نحو انجام شوند.

انتقال کابل های برق و مخابرات

از آنجایی که لوله پلیکا عایق برق است؛ این لوله بهترین انتخاب برای انتقال کابل های برق و تلفن است. با این کار هم از خطر برق گرفتگی افراد جلوگیری می‌شود؛ هم مانعی برای آسیب رسیدن به سیم ها به وجود می‌آید.

استفاده از لوله پلیکا در کشاورزی

از لوله پلیکا نیمه قوی و قوی برای آبیاری مزارع کشاورزی، گلخانه ها و باغ ها در شرایط مختلف استفاده می‌شود. این لوله ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، راندمان کار نیز بالا برود. لوله مورد استفاده در صنعت کشاورزی باید شرایط زیر را داشته باشد.
  • از مقاومت بالایی در برابر فشار بالای آب برخوردارند.
  • قابلیت انجام آبیاری تحت فشار را داشته باشد.
  • این امکان را داشته باشد که آب باران را ذخیره و خارج کند.
  • اتصالات آن به قدری محکم باشند که در اثر فشار آب از هم جدا نشوند.

انتقال فاضلای های خانگی و صنعتی

یکی دیگر از کاربردهای لوله پلیکا، استفاده از آن به عنوان لوله فاضلاب برای انتقال فاضلاب شهری و روستایی می‌باشد. این لوله ها به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر فشار آب و شرایط آب و هوایی مختلف دارند؛ بهترین انتخاب برای انتقال فاضلاب شهری می‌باشند.

خرید لوله پلیکا

لوله پلیکا فاضلابی

یکی از مهم ترین کاربردهای این دسته از لوله ها، انتقال فاضلای شهری و صنعتی می‎باشد. لوله پلیکا فاضلابی معمولا از نوع پلیکا نیمه قوی می‌باشد و در زیر زمین نصب می‌شود. این نوع لوله معمولا ابعادی معادل 160 میلی متر تا 630 میلی متر را دارد. استفاده از این نوع لوله ها بسیار زیاد است و شما می‌توانید در منزل خود در زیر سینک ظرفشویی این نوع لوله فاضلابی را مشاهده کنید.
این نوع لوله ها از مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی و پسماند های منازل و کارخانجات برخوردارند. همچنین این لوله ها به دلیل پلیمری بودن ضد زنگ هستند. به همین دلیل لوله ها دچار پوسیدگی و یا سوراخ شدن نمی‌شوند. نصب آسان، رسوب نکردن مواد در دیواره این نوع لوله فاضلابی و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی از جمله مهم ترین ویژگی های لوله فاضلابی پلیکا می‌باشد. این نوع لوله انواع مختلفی دارد که سه راهی، زانویی و درپوشی معروف ترین آنها هستند.

قیمت لوله پلیکا

قیمت لوله پلیکا به عوامل مختلفی مانند اندازه، ضخامت، کیفیت مواد اولیه و غیره بستگی دارد. از آنجایی که قیمت ها دائما درحال نوسان می‌باشند؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

خرید لوله پلیکا

کیفیت این لوله ها می‌تواند تاثیر زیادی روی هزینه ها داشته باشد. اگر لوله ای که در ساختمان استفاده می‌شود کیفیت خوبی نداشته باشد؛ علاوه بر ایجاد هزینه های اضافی تعمیر لوله شکسته و غیره به ساختمان نیز آسیب وارد می‌کند. یگانه سازان کومش با سابقه درخشان در زمینه تولید لوله برق خم سرد و لوله یو پی وی سی، بهترین انتخاب برای خرید محصولات پلیمری می‌باشد.
یگانه سازان با مجهز بودن به جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، و با به کارگیری نیروهای متخصص، محصولات پلیمری را در بالاترین سطح کیفی تولید و روانه بازار می‌کند. جهت ثبت سفارش خرید لوله پلیکا، همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.
4.6/5 - (9 امتیاز)
مقالات مرتبط
۱۸ نظر
سینا احمدی

محصولاتتون ضمانت کیفیت داره؟

مدیریت

بله تمامی محصولات دارای ضمانت کیفیت هستند.

میعاد قربانی

سلام وقتتون بخیر ارسال به سراسر نقاط ایران هم دارید؟

مدیریت

سلام وقت شما هم بخیر. بله ارسال به سراسر نقاط کشور در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

سهیل سام

اگر در تیراژ بالا بخوایم هزینه چطور میشه؟

مدیریت

با شماره های درج شده در صفحه تماس با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم خدمتتون ارائه بشه.

اردلان سیامکی

مرسی از توضیحات کامل و مفیدتون پاینده باشید.

مدیریت

خواهش می‌کنم. انجام وظیفست🙏

سینا

چقدر طول میکشه تا محصولات آماده بشن؟

مدیریت

سلام خدمت شما دوست عزیز. این مورد به میزان سفارش شما و شهر محل سکونت شما بستگی دارد.

علیرضا احمدی

چقدر طول میکشه تا سفارشات به دست مشتری برسه؟

مدیریت

این زمان با توجه به میزان سفارش شما و همچنین شهری که در آن قرار دارید متغیره. کارشناسان ما در بخش فروش راهنمای شما هستند.

محمد

محصولاتتون ضمانت کیفیت هم داره؟

مدیریت

سلام. بله دوست عزیز تمام محصولات ما ضمانت کیفیت هم دارند.

یاور کریمی

قیمت لوله پلیکا چنده؟ میشه راهنمایی کنید؟

مدیریت

سلام وقتتون بخیر. لطفا با شرکت تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

محسن

سلام وقتتون بخیر باشه. ارسال به سراسر کشور هم دارید؟

مدیریت

سلام بله در کمترین زمان ممکن سفارشات رو به سراسر ایران ارسال می‌کنیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *