ایران, سمنان
آشنایی با انواع منهول فاضلاب

آشنایی با انواع منهول فاضلاب

یکی از صنایع بسیار مهم در هر کشوری صنعت آب و فاضلاب است که توجه بسیار زیادی به آن می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، این صنعت نیز مانند سایر صنایع دچار تحول و دگرگونی شد. لوله فاضلاب شکل جدیدی به خود گرفت و کارایی آن بهتر از قبل شد. انواع منهول فاضلاب یک وسیله بسیار کاربردی برای متمرکز کردن آب در زیر زمین است. از این تجهیزات همچنین به عنوان مهمترین تجهیزات شبکه فاضلاب نیز یاد می‌شود.
منهول فاضلاب انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. با توجه به این ویژگی ها هر کدام از انواع منهول فاضلاب برای استفاده در شرایط خاصی مناسب هستند. در ادامه مقاله ما به شما انواع منهول فاضلاب را معرفی خواهیم کرد. اما پیش از معرفی آنها، بهتر است کمی درباره کاربرد منهول به شما بگوییم.

انواع منهول فاضلاب

از زمانی که زندگی شهرنشینی آغاز شد؛ استفاده از انواع منهول فاضلاب نیز شروع شد. اما در ابتدا تنها از منهول های سیمانی و آجری استفاده می‌کردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مواد مختلفی برای تولید منهول فاضلاب استفاده می‌شود. از مهمترین انواع منهول فاضلاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

منهول آجری و سیمانی

منهول آجری و سیمانی قدیمی ترین منهولی است که بشر از آن برای سیستم فاضلاب استفاده می‌کرده است. این نوع از منهول دارای مشکلات بسیار زیادی است که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • طراحی آنها باید در محل نصب انجام شود.
 • ساختن این نوع منهول زمان بسیار زیادی می‌برد.
 • در تولید آن باید از مصالح مختلفی استفاده کنید.
 • یکی دیگر از مشکلات منهول آجری و سیمانی این است که به صورت کامل آب بند نمی‌شوند.
 • از آنجایی که این منهول ها با گذر زمان دچار خوردگی و پوسیدگی می‌شوند؛ باید به صورت دوره ای به آنها رسیدگی کرد.

لازم به ذکر است که امروزه به هیچ وجه از این منهول در سیستم فاضلاب استفاده نمی‌شود و نسل آنها منقرض شده است.

منهول بتنی

منهول بتنی

یکی دیگر از انواع منهول فاضلاب منهول بتنی می‌باشد. از این نوع برای متمرکز کردن لوله های فاضلاب در سیستم فاضلاب شهری و یا روستایی استفاده می‌شود. منهول بتنی امروزه به دو روش قابل انجام است. در روش اول شما باید محل مرود نظر خود را آرماتور بندی کنید و بتن ها را به صورت درجا در محل بریزید. باید بدانید که این روش نیازمند تجهیزات پیشرفته و نیروی کار ماهر است و زمان زیادی نیز از شما می‌گیرد.در روش دوم شما باید منهول های بتنی از که از قبل ساخته شده‌اند را خریداری کنید.

استفاده از این روش باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. اما باید بدانید که برای انتقال آنها به محل به ماشین های سنگین و نیروی انسانی نیاز است. همچنین باید بدانید که منهول های از پیش تهیه شده به صورت کامل آب بند نمی‌شوند و در گذر زمان نیز دچار فرسودگی می‌شوند. به همین خاطر شما باید آنها را به صورت مداوم سرویس کنید.

منهول کامپوزیت

یکی دیگر از انواع منهول فاضلاب نوع کامپوزیت است که کاربرد بسیار زیادی دارد. از این نوع منهول همچنین برای سیستم آبیاری تحت فشار نیز استفاده می‌شود. در ساخت این نوع منهول از پلی استر، ماسه و رزین استفاده می‎‌شود و ساختار آن به گونه ای است که در نگاه اول حس شکنندگی را به مخاطب منتقل می‌کند. یکی از ایرادات بسیار بزرگ این نوع منهول این است که شما باید سایز آن را مشخص کنید تا در کارخانه با توجه به سایز مورد نظر شما آن را تولید کنند.

منهول کامپوزیت همچنین وزن بسیار بالایی دارد و حمل و نقل آن بسیار مشکل است.

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

یکی از بهترین انواع منهول فاضلاب که امروزه استفاده های بسیار زیادی نیز از آن می‌‍شود؛ منهول پلی اتیلن است. این منهول ها به دلیل داشتن وزن پایین تر و مقاومت بالاتر نسبت به سایر منهول ها به سرعت توانستند در بازار به محبوبیت برسند. قیمت پایین تر، مقاومت بیشتر در برابر فشار و کامل آب بند شدن از دیگر مزایای این نوع منهول است. از آنجایی که این منهول اجازه خروج سیالات را نمی‌دهد؛ برای محیط زیست بسیار مفید است.

یکپارچه و ماژولار دو نوع مختلف از انواع منهول پلی اتیلن است که نوع یکپارچه برای آب های سطحی استفاده می‌شود. منهول پلی اتیلن از قطعات مختلفی ساخته می‌شود و به همین دلیل امکان تغییر اندازه و ارتفاع در آن وجود دارد. این نوع منهول هیچگونه ایرادی ندارد و بهترین انتخاب برای استفاده در سیستم فاضلاب شهری و روستایی است.

کاربردهای منهول پلی اتیلنی

 • منهول پلی اتیلنی برای استفاده در مناطق شهری و زیر پیاده روها بسیار مناسب است. از طرفی این نکته را نیز باید بدانید که این نوع منهول برای سیستم گرانشی زمین بسیار مناسب است.
 • اگر مکان مورد نظر شما سفت و سخت باشد؛ در بین انواع منهول فاضلاب این نوع بهترین گزینه برای شماست.
 • همچنین استفاده از این مورد برای تعمیر و نصب لوله های فاضلاب به شدت توصیه می‌شود. باید بدانید که برای دسترسی به کانال های مخابراتی نیز استفاده بسیار زیادی از آن می‌شود.

کاربرد منهول فاضلاب چیست؟

منهول در واقع به گودال هایی گفته می‌شود که در شبکه فاضلاب ایجاد می‌شوند تا تکنسین ها به راحتی بتوانند بین قسمت های مختلف جا به جا شوند و لوله ها را تعمیر کنند. به زبان ساده تر از این لوله ها برای اتصال چند شبکه به هم استفاده می‌شود و تعمیرکاران به کمک آن می‌توانند برای تعمیرات به قسمت های مختلف سیستم فاضلابی دسترسی داشته باشند.

از دیگر کاربردهای منهول فاضلاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای جمع آوری و پخش فاضلاب شهری بسیار کارآمد هستند.
 • در جمع آوری آب های سطحی نیز کاربرد بسیار زیادی دارند.
 • از آنها می‌توانید به عنوان محفظه نصب و تعمیر شیرآلات تاسیسات استفاده کنید.
 • خطوط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل می‌کنند. همچنین باید بدانید که به عنوان تهویه شبه فاضلاب نیز بسیار کارآمد هستند.
 • شما همچنین می‌توانید برای هدایت و یا جمع آوری آب زه کشی نیز از انواع منهول فاضلاب استفاده کنید.

استانداردهای منهول فاضلاب

استانداردهای لازم برای انتخاب منهول فاضلاب

 • منهول فاضلاب باید وزن پایینی داشته باشد. همچنین باید از نظر مقاومت فیزیکی نیز عالی باشد.
 • ساخت لایه داخلی منهول باید به صورت صیقلی و روشن باشد.
 • باید از مقاومت بالایی در برابر اسیدها و بازها برخوردار باشد تا دچار آسیب دیدگی در زمان برخورد با این مواد نشود.
 • باید دارای خاصیت نفوذ ناپذیری بسیار پایینی باشد.
 • همچنین باید ساخت آن به گونه ای باشد که از ورود فاضلاب به آب های زیرزمینی جلوگیری کند.
 • و در آخر باید بدانید که دریچه فاضلاب باید به گونه ای باشد که در برابر زلزله مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.

برای آنکه بتوانید بهترین استفاده را از این محصول داشته باشید؛ بهتر است برای خرید انواع منهول فاضلاب به این موارد توجه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله ما به شما به صورت کامل درباره انواع منهول فاضلاب توضیح دادیم و مزایای معایب هرکدام را به شما گفتیم. پیشنهاد می‌شود اگر به دنبال این نوع لوله برای سیستم فاضلاب هستید؛ حتما منهول فاضلاب پلی اتیلن را خریداری کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از آن بکنید. اگر همچنان در مورد انواع منهول فاضلاب سوال دارید؛ می‌توانید از طریق نظرات و یا تماس با کارشناسان سوالات خود را مطرح کنید.

نظر خود را ثبت کنید!
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *